featured

Xiaomi, 2025’e kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmak istiyor!

Xiaomi, bugün düzenlediği etkinlikle birlikte MIUI 13, Xiaomi 12 serisi telefonlar, akıllı saat ve kulaklıklarını tanıttı. Ancak şirketin CEO’su ve kurucusu Lei Jun, şirketin gelecek planlarını duyurmak için sahneye çıkarken, bu konferansta açıklanan tek şeyin teknolojik ürünler olmayacağını gösterdi.

Xiaomi, zirveyi hedefliyor!

Bu yılın başlarında Xiaomi, toplam küresel sevkiyat hacminde Apple’ı kısa süreliğine geride bırakarak onu bir süreliğine dünyanın en büyük 2. akıllı telefon üreticisi haline getirdi. Bugün ise şirketin CEO’su Lei Jun, akıllı telefon endüstrisindeki küresel liderliği üstlenmeyi ve önümüzdeki üç yıl içinde bir numaralı akıllı telefon markası olmayı planladığını duyurdu.


Etkinlikte tanıtılan Xiaomi 12

Benzer bir açıklama, Kasım ayının başlarında, Xiaomi Group Çin’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Redmi Genel Müdürü Lu Weibning tarafından Weibo’da Xiaomi’nin gelecekteki hedeflerini açıklayan bir paylaşımda yapılmıştı. Weibing, şirketin kurucusu Jun’un 2025 yılına kadar dünyada Xiaomi akıllı telefonların 1 numaralı satışı hedefini ortaya koyduğunu açıklamıştı. Fakat bunu başarmak için önce Çin pazarındaki satışları artırmaya odaklanacaklar.

Çin’deki akıllı telefon satışlarının yüzde 70’i fiziksel mağazalar aracılığıyla yapıldığından, Xiaomi önümüzdeki üç yıl içinde fiziksel satış noktalarını 30 bine çıkarmayı planlıyor. Ayrıca şirket, küresel olarak akıllı telefon satışının kralı olmayı planladığı için, özellikle tek bir markayı geçmeyi (Apple) hedeflemeyecek. Her alanda tüm markalarla rekabet edebilecek ürünleri üretmeye odaklanacak.


Mi Store

Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun tarafından yapılan duyuru, akıllı telefon pazarında nasıl küresel hakimiyet elde etmeyi planladıklarına dair bazı soruları da beraberinde gündeme getirdi. Çünkü son zamanlarda şirketi devamlı olarak Apple’ın hemen arkasında, listenin 3.lük koltuğunda otururken görüyoruz.

Bununla birlikte, Samsung’un hala iki marka üzerinde de oldukça büyük bir üstünlüğü var. Xiaomi, kendisi için belirlediği bu hedefe ulaşmayı planlıyorsa, Koreli üreticinin son dönemde kaybettiği Avrupa pazarındaki konumunu devralmak istediğini görebiliriz. Ayrıca, ABD tarafından uygulanan yasaklar nedeniyle Huawei’nin kaybettiği pazar payını ele geçirmek içinde büyük bir fırsat önünde duruyor.

Xiaomi’nin önümüzdeki üç yıl içinde bu zorluğun üstesinden gelip gelemeyeceğini ve hedeflerine ne kadar yaklaşabildiğini hep birlikte bekleyip göreceğiz. Fakat gerçekten de bu yolda şu an için büyük bir avantaja sahip olduğu açıkça görülebiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!