featured

Volkswagen’den içten yanmalı motorlu otomobil sevenlere kötü haber!

Volkswagen, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Şirket, bünyesinde birçok otomobil markasını bulunduruyor ve bu sayede dünya genelinde iyi satış rakamlarına kolaylıkla ulaşabiliyor.

Özellikle akaryakıt fiyatlarındaki artış sonrasında elektrikli otomobillere olan talep giderek arttı. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen otomobil üreticileri, içten yanmalı modellerinden vazgeçmeye başladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 2030 yılına kadar içten yanmalı motorlara sahip otomobillerin yüzde 60’ı kaldırılacak.

Volkswagen, 2030’a kadar içten yanmalı modellerin yüzde 60’ını azaltacak!

Volkswagen’in bünyesinde birçok otomobil üreticisi bulunuyor. Bu markalar arasında premium olanları bulunsa da uygun fiyatlı otomobil üretenler de yer alıyor. Şirket tarafından yapılan yeni açıklamaya göre Volkswagen, premium segment üzerinde çalışmaya yoğunlaşacak ve alt modellerin yüzde 60’ını azaltılacak.

Bu değişimi kararını Renault da almıştı. Özellikle uygun fiyatlı otomobillerde kazanılan kârın az olması, birçok otomobil üreticisini premium segmentteki otomobilleri üretmeye itiyor. Bu durum da uygun fiyatlı otomobillerin dünya genelinde giderek azalmasına sebep oluyor.

Volkswagen bu azaltmaya şimdilik sadece içten yanmalı otomobillerde uygulayacak. Özellikle elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte dizel ve benzinli satışlarında büyük oranda düşüşler yaşandı. Eğer şirket, uygun fiyatlı otomobillerin elektrikli versiyonlarını geliştirebilirse büyük bir sıkıntı olmadan bu durumu atlatabilir.

Elektrikli otomobillerdeki kar marjının yüksek olması, birçok otomobil üreticisini bu tarafa doğru itiyor. Yeni düzenlemeyle birlikte Volkswagen Grubu’nun araç kalitelerinde büyük oranda artışlar meydana gelecek ve araçların tasarımları ve sağlamlıklarında şu ana kıyasla farklılıklar bulunacak. Ayrıca bu sayede üretim adetlerinde de büyük oranda artışlar sağlanacak.

Genel olarak baktığımızda Volkswagen, Avrupa’da 2021 yılında 3.158.559 adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Bu düzenlemeyle birlikte şirketin satışlarının artması bekleniyor. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce bu karar doğru mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında veya SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!