featured

Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikede!

Gezegenimizin atmosferinden dışarıya çıkabilmek, uzay çöplüğü yüzünden her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bozulan uydulardan roket parçalarına kadar, yörüngemizde başı boş bir şekilde, maganda kurşunu gibi gezen on binlerce büyük ve milyonlarca küçük parça bulunuyor. NASA tarafından yapılan bir açıklamaya göreyse Uluslararası Uzay İstasyonu şu anda bu tehditle boğuşuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu, kaçınma manevrası yaptı!

Eski bir Çin hava uydusundan kopan ve yörüngede başı boş hareket eden parçanın Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun bir kaç yüz metre yakınından geçeceği tahmin ediliyor. Bu gibi uzay çöpleri giderek daha rutin bir prosedür haline geldi. Bu sebeple çarpışmayı önlemek için “uzay enkazından kaçınma manevrası” adı verilen bir eylem planlandı.

Ön hesaplamalar, uzay çöpünün 11 Kasım Perşembe günü akşam saat 8 sularında Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun 1.970 fit (600 metre) yakınına geleceğini gösteriyor. Bu mesafenin, riske atılamayacak kadar yakın olduğu söyleniyor. Dolayısıyla bugün akşam saat 3’te Uluslararası Uzay İstasyonu, bulunduğu bölgeden kaydırılarak daha uzağa nakledildi.

Bir NASA sözcüsü, gönderdiği e-postada konuyla alakalı şunları söyledi:

Bahsi geçen uydu parçasının artık Uluslararası Uzay İstasyonuna çarpma olasılığı ve riski çok düşük. Gerçekleştirilen bu manevra da tamamen standart bir uzay istasyonu eylemiydi. Ayrıca, mürettebatın da herhangi bir özel eylemde bulunması gerekmedi.

Uluslararası Uzay İstasyonu son 22 yılda, üçü 2020’de olmak üzere, 29 kaçınma manevrası gerçekleştirdi. En sonuncusu 22 Eylül 2020‘de, bir Japon roketine ait uzay çöpü yaklaşık 1.4 kilometre yakından geçeceği için yapılmıştı. Bu sayıların ilerleyen günlerde giderek artması bekleniyor. Dolayısıyla sistemler devamlı ISS‘in çevresini tarayarak tehlikelere karşı koruma sağlıyor.

Uzaya çıkmak giderek zorlaşacak!

Ortalama olarak saatte 28 bin kilometre hızında hareket eden bu uydular ve roketler, ömürleri bittiğinde, arıza yaptıklarında veya bir kaza sonucu parçalandıklarında uzay çöplüğünün tehlikeli birer üyesi haline geliyor. Büyük boyutlu olan on binlerce enkazın tespiti nispeten daha kolay olduğu için, bir süre öncesinden önlem alınabiliyor.

Bu sebeple asıl tehlikenin boyutları bir insan dişini geçmeyen, kurşundan en az 60 kat hızlı hareket eden, tespiti neredeyse imkansız ve sayısı yüz milyonları bulan bu mikro enkaz parçaları olduğu söyleniyor. Hatta bu sebeple, 2030‘lu yıllarda uzaya gönderilen roketlerin tamamının risk altında olacağı ve patlayan her bir roketin uzay çöplüğünü daha da tehlikeli bir hale getirebileceği konuşuluyor.

Bilim insanları da bu konu hakkında çalışmalarını sürdürüyor. Bu yüzden tamamen çaresiz sayılmayız. Ancak geliştirilen file ve mıknatıs bazlı sistemler henüz prototip aşamasında olduğu için şu anda herhangi bir temizlik işlemi yapılamıyor. Dolayısıyla ülkeler ve şirketler uzaya en ufak bir uydu göndermek istediğinde bile, karşılaşabilecekleri sorunlara karşı defalarca kez çeşitli simülasyonlar üzerinde çalışma gerçekleştiriyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!