featured

Sosyal medyada büyük tartışma: ‘TikTok kapatılsın!’

Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in 2016 yılında piyasaya çıkarttığı TikTok, son yıllarda popülerliğini bir hayli artırdı. Ülkemizde de özellikle çocuklar ve gençler tarafından aktif kullanılan uygulama hakkında geçtiğimiz dönemde ebeveynler endişelerini dile getirmişti. Bunun üzerine Ekim ayından sonra 2. kez TikTok kapatılsın etiketi ile Twitter’da gündem oldu.

Etkileşim uğruna sınır tanımayan insanlar yüzünden ‘TikTok kapatılsın!’ deniyor!

TikTok, bazen kullanıcılar tarafından başlatılan ve halk tarafından tasvip edilmeyen bazen de kendi uyguladığı politikaları gereği sıkça tartışmalara konu oluyor. Bu sebeple ikinci kez TikTok kapatılsın hastagi ile Twitter’da gündem oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında medya inceleme şirketi NewsGuard’ın yaptığı araştırmalara göre platform, 13 yaşının altındaki çocukların karşısına aşı karşıtı ve Covid19 hakkında yanıltıcı bilgiler içeren videoları çıkartıyordu. Benzer şekilde pek çok araştırma şirketi, platformun daha fazla izlenme getirdiği gerekçesiyle karşı çıktığını söylediği şeyleri görmezden geldiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, uygulama içerisinde toplumu yanlış yönlendirecek hatalı bilgiler ve akımlarla mücadele eden ekipleri olduğunu söyleyen ByteDance‘in de yüksek izlenmeler karşısında gözlerini kapattığı iddia ediliyor.

Illinois Üniversitesinden DrKatrine Wallace Insider’a verdiği röportajda, TikTok’un konuyla alakalı çalışan ekiplerinin kasti olarak çok yavaş davrandığını söyledi. İddiaya göre bir video eğer trendler listesine girmiş ve milyonlarca insan tarafından izleniyorsa, hatalı bilgiler ve kötü örnek oluşturacak şeyler barındırıyor olsa bile uygulama uzunca bir süre müdahale etmiyor.

Öte yandan TikTok, bu tip konular üzerinde hassas çalışmalar yürüttüğünü, her gün milyonlarca yanlış bilgi veren ve yasaklı içerik paylaşımı olan videoyu kaldırdığını söylüyor. Fakat bazı akımların önüne geçemiyor. Örneğin geçtiğimiz yıl içerisinde ABD’de başlayan “öğretmenini tokatla” akımı kısa sürede tüm dünyada 18 yaş altı kişiler tarafından benimsenmişti.

Ülkemizde ise insanların Twitter gündemine oturttuğu hastagin asıl sebebinin, bazı insanların sırf daha fazla izlenebilmek için yaptığı hareketler ve paylaşımlar olduğu tahmin ediliyor. Örneğin aşağıdaki tweette de görebileceğiniz gibi bir kişi kendince şaka yaparak, Ramazan ayında sahilde orucunu açmak için ezanı bekleyen kişileri kandırıyor. Bu tip kişilerin sayısının giderek arttığı bu sebeple de platformun kapatılması gerektiği savunuluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!