featured

Nissan ve NASA, uzay görevleri için bir araya geldi!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay üzerinde çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu bağlamda farklı uzay teknolojilerine ihtiyaç duyan NASA, farklı firmalarla iş birliği yapıyor. Uzay görevleri sırasında görev alacak firmalardan bir tanesi de Japon üretici Nissan olacak.

37. Uzay Sempozyumu’nda yapılan açıklamaya göre Nissan, ortakları Teledyne Brown Engineering ve Sierra Space ile birlikte NASA‘nın gelecekteki Ay görevlerini desteklemek için birlikte bir çalışma yürütüyor.

Nissan, Ay’ın zorlu zeminine uygun bir araç tasarlayacak

Firmalar buna göre NASA‘nın Ay’da sürdüreceği projeler kapsamında insanlı bir Ay Arazi Aracı (Lunar Terrarin Vehicle) tasarlayacak. Uzay teknolojisinde farklı deneyimler sahip olan bu üç şirket ilerleyen dönemde Ay yüzeyinde astronot taşımayı hedefliyor.

Teledyne Brown Engineering, zorlu arazi şartları üzerinde uzmanlaşan bir şirket konumunda. Şirket 1960 yılından buna yana NASA‘nın neredeyse tüm insanlı görevlerinde yer almış durumda. Teledyne ise NASA için Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo tedariki ve iade misyonları gerçekleştirecek.

Uzun yıllardır otomobil sektöründe çalışan Nissan, son zamanlarda uzay taşımacılığı sektörüne yoğunlaşıyor. Japon üretici, geçtiğimiz aylarda Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) ile birlikte geliştirilen bir elektrikli ay aracı prototipini de tanıttı.

Nissan North America da geçtiğimiz günlerde konu hakkında bir basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada, NASA astronotlarının ay görevleri sırasında kullanabilecekleri bir Ay Arazi Aracı geliştirmek için Sierra Space ile birlikte çalıştıkları ifade ediliyor.

Nissan, üretilecek aracın Ay’ın zorlu yüzeyinde hareket edebilmesi adına e-4ORCE sistemlerini kullanabileceklerini belirtti. Akıcı ve dengeli bir sürüş için gücü ve fren sistemini yöneten dört tekerlekten çekiş sisteminin Ay’ın yüzeyinde de başarı sağlayacağına inanılıyor.

Peki sizce Nissan’ın e-4ORCE sistemi NASA‘nın astronotlarına yardımcı olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!