featured

NASA, uydu aracına yeni özellikler ekledi!

NASA, uydulardan veriler paylaşan Eyes on the Earth aracına yeni güncellemeler yaptı. Dünyamızın yörüngesindeki uydular, önemli çevresel ve hava durumu verilerini sağlıyor. Bununla birlikte, iletişim ağlarını da desteklemekte. Hatta bu uydular, astronotların bilimsel deneyler yapmasını sağlayarak insanlık için önemli bir rol oynuyor.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, uyduların mevcut konumlarının 3D görüntülerini sunan Eyes on the Earth web sitesini geliştiriyor. Bu çevre odaklı site sayesinde dünyanın dört bir yanındaki insanlar, uyduları takip edebiliyor. Son olarak, yeni güncellemelerle birlikte artık daha fazla bilgi edinebileceğiz…

NASA Eyes on the Earth, karbon verilerini gösteriyor

Yeni güncellemeyle birlikte artık araç daha fazla veri seti içeriyor. Bunlar arasında, karbondioksit ve karbon monoksit bilgileri yer alıyor. Ayrıca deniz seviyesi ve toprak nemi seviyeleri de dahil olmak üzere Dünya’nın yaşamsal belirtilerini izlemek daha mümkün hale geldi.

NASA Eyes on the Earth sitesinin açılış sayfası şu anda gezegenimizin yörüngesinde dönen 21 uyduyu gösteriyor. Görevler sekmesine tıkladığınızda, uyduların isimleri ve ne kadar süredir uzayda bulunduğu başta olmak üzere pek çok bilgi karşınıza çıkacak.

Uydulardan birine tıkladığınızda ise, ekranın alt kısmında bu görevin amacını açıklayan bir sekme ile Dünya yörüngesinde döndüğünü göreceksiniz. Mevcut tüm veri setleri ekranın alt kısmında yer alıyor. Ayrıca uyduyu yakından görmek için yakınlaştırıp etrafında dönebilirsiniz.

NASA Eyes on the Earth sitesinde ‘Yaşam Belirtileri‘ isimli bir sekme de bulunuyor. Örneğin, karbondioksit seçeneğine tıkladığınızda, yerden atmosferin üst kısmına kadar olan gazı ölçen NASA’nın Orbiting Carbon Observatory 2 uydusundan gelen verilerin bir görselleştirmesini göreceksiniz. Bu arada, ‘verileri canlandır’ ile bir tarih aralığı belirleyebilir ve seviyelerin zaman içinde nasıl değiştiğine tanık olabilirsiniz.

Eyes on the Earth‘ün yeni versiyonu, gezegenimizdeki doğa verilerini de sunuyor. Örneğin, tropik bir fırtınanın maksimum rüzgar hızı, bir yangının etkileri hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Pek çok bilgiye ulaşmak için siteyi ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!