featured

Gökbilimcilerden ayrıntılı simülasyon: İlk galaksilerin doğuşu

Evrenin nasıl yaratıldığı ve nasıl bu hale geldiği pek çok insanın en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Bunlar ayrıca, bilim insanlarının da üzerinde en çok düşündükleri ve araştırdıkları sorular. Son haberlere göre gökbilimciler, evrenin erken aşamalarını ve ilk galaksilerin doğuşunu simülasyon haline getirdi. İşte detaylar!

Bilim insanları en ayrıntılı simülasyonu yarattı

Gökbilimcilerin yaptığı uluslararası bir iş birliği, evrenin erken aşamalarının ve ilk galaksilerin doğuşunun ayrıntılı simülasyonunu oluşturdu. Simülasyon, MIT, Harvard Üniversitesi ve Max Planck Astrofizik Enstitüsü‘ndeki bilim insanları tarafından geliştirildi. MIT’nin açıklamasına göre, gökbilimciler, evrenin büyük patlamadan sonra nasıl ortaya çıktığına dair bir görüş geliştirdi.

Bu, ışığın evrene yayılmasına izin verdiği ve en eski galaksilerin oluştuğu dönem olarak yer alıyor. Hardvard Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan yazar Raul Kannan konuyla ilgili açıklama yaptı.

Çoğu astronomun deney yapacak laboratuvarları yok. Uzay ve zaman ölçekleri çok büyük, bu yüzden deney yapabilmemizin tek yolu bilgisayarlarda.

Şu ana kadarki en ayrıntılı simülasyonu yaratan ekip, Büyük Patlama‘dan sonraki milyarlarca yılı aşan bu dönemin nasıl olduğuna dair araştırma yaptı. Genellikle bu döneme ait kanıtları gözlemlemek zordur. Bununla birlikte, James Webb Uzay Teleskobu (JWST) gibi yeni teleskoplar oldukça yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, bu yeni teleskopların simülasyonlarıyla karşılaştırabilecekleri verileri toplayabileceğini umut ediyor. Yine Raul Kannan, “JWST gibi çevrimiçi hale gelen birçok teleskop, bu çağı incelemek için özel olarak tasarlandı. Simülasyonlarımız burada devreye giriyor. Bu dönemin gerçek gözlemlerini yorumlamamıza ve ne gördüğümüzü anlamamıza yardımcı olacaklar.” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!