featured

Apple 5G modem için kritik gelişme! Üreticiler belli oluyor

Teknolojik ekosistemler söz konusu olduğunda dünyanın en büyük markalarında birisi olmayı başaran Apple, dışa bağımlılığını iyice azaltmanın yollarını arıyor. Bu hedefle çalışmalarını yürüten şirket, 5G modem üretimi için geçtiğimiz yıl harekete geçmişti. Apple, böyle konularda sızıntı bilgileri minimumda tutmaya özen gösterse de bazı önemli haberler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Apple, 5G modemin üretimine 2023’te başlayacak

Teknoloji devi Apple, bu zamana kadar elektronik cihazlarında Wi-Fi ve Bluetooth’un yanı sıra mobil veri işlevselliği için de Qualcomm ve Samsung gibi şirketlerin modemleriyle çalıştı. Geçtiğimiz yıllarda kendi ARM tabanlı işlemcisi M1’i üreterek ilk adımı atan şirket, gözünü şimdi de modem üretimine dikti. Bu bağlamda Apple, 2023’ten itibaren kendi modem tasarımına geçmeyi hedefliyor.

Daha önce Apple’ın 5G iPhone modemlerinin üretimi için TSMC ile birlikte çalışmayı planladığı söyleniyordu. Şirket, bu konuda elini güçlü tutmak için yeni görüşmelerde bulunuyor. Bu doğrultuda Apple Advanced Semiconductor Engineering (ASE) ve Siliconware Precision Industries’in (SPIL) sahibi olan ASE Technology ile görüşmelerini sürdürülüyor.

Tüm bu gelişmelerin yıllardır süren Qualcomm iş birliğini nasıl etkileyeceği merak konusu. Bazı bilgilere göre Apple, çip üreticisi ile olan ilişkisini tamamen sona erdirmeyecek. Ancak gizliden gizliye iki şirket arasında büyük bir gerilim söz konusu. Öyle ki Apple’ın 5G modemde kullanmak istediği bazı tasarımların Qualcomm patentli olduğu söyleniyor. Şirketler arasında hukuki mücadele devam ediyor.

Masanın bir diğer ucunda oturan TSMC, uzun bir süredir Apple için A Serisi işlemcileri ürettiği belirtilmişti. Öyle ki çip üreticisi, Mac’lerde kullanılan M1 işlemcileri üretmişti. Apple’ın tüm bu kargaşanın içerisinden nasıl çıkacağı merak konusu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Bulvar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!